Meath teams go in search of FAI Junior Cup glory
Four teams from Meath will be looking to make an impact in the FAI Junior Cup in the second round of a competition once regarded as one of the largest competitions in European football.
Ashbourne Utd, Ratoath Harps, Parkvilla and Trim Celtic will all be looking to advance in a section that includes teams from the Athletic Union League (AUL), the Leinster Senior League (LSL) and the North East Football League (NEFL).
Ashbourne Utd take on Kilmore Celtic on their own patch, Ratoath Harps will face up to NEFL side Muirhevnamor away, Parkvilla will welcome Newlands-Castle Park to Claremont Stadium while Trim Celtic tackle Corduff FC away.
Two seasons ago Navan Cosmos had a protracted run in the competition with Derek Coogan in charge while Mervyn Ennis assisted. They are now at the helm at Parkvilla. One of the driving forces on that Cosmos side was Alan Murphy who is now manager of Trim Celtic and he too will be looking to progress.
Both Parkvilla and Trim Celtic also take on each other in the NEFL Challenge Cup this Friday night at Claremont Stadium, 8pm in what is sure to be an intriguing contest.
The draw for the second round of the FAI Junior Cup (week ending Saturday 29th September) for teams in the Dublin/Sunday (AUL/LSL/NEFL) section is:
Ashbourne Utd v Kilmore Celtic
Muirhevnamor FC v Ratoath Harps FC
Corduff FC v Trim Celtic
Colepark Utd v Ayrfield Utd
Druncondra/Stella Maris FC v Hardwicke FC
Parkvilla FC v Newlands-Castle Park FC
Balscadden FC v Dublin Celtic FC
Edenderry Town v Baldoyle Utd
Blessington FC v Swords Celtic
Transport FC v Park Celtic FC
Enniskerry YC v Aylesbury FC
Rush Ath v MP FC
Drogheda Town FC v Darndale FC
Garda FC v St. Paul's Artane FC
Usher Celtic v St. Malachy's FC
Fairview Ath v Dublin Airport FC
Valeview Shankill FC v Knockmitten Utd
St. Kevin's Boys v Trinity Donaghmeade FC
Finglas Utd v Ardmore Rovers
FC Hibs v FC Translyvania
Woodlawn Sportslink FC v Real Transilvania FC
Dingle Utd v Larkview FC
Whitehall Rangers v River Valley Rangers
Chanel SSC v Bellurgan Utd
Clontarf FC v Castleknock Celtic
St. Bernard's Utd v St. Michael's FC
Ballyoulster Utd v East Wall Rovers
Bye to third round: Sheriff YC .