Local notes and club fixtures online now

A to Z FACTFILE & GAA FIXTURES

ATHLETICS

Claremont Stadium Club: sponsor a metre of track for €10 to support the fundraising drive for the refurbishment of the running track; details from marjan@claremontstadium.ie

CYCLING

Navan Road Club: Sunday 12th July - Alzheimer's Bike Day. Cyclists to make their way to the Day Care Centre at Whistlemount on the Kells Road. On arrival they can make a donation to the centre between 10am to 12 noon.

GAA ITEMS

Cortown: Saturday 18th July - annual golf classic, Rathcore, three person scramble, €150 per team, tee times 12pm - 4pm, contact Packie Henry (087) 9785241 or Vino Keating (087) 0674917.

Oldcastle: walking track at Millbrook now open, reserved for senior citizens and vulnerable users from 10am to 11am each day; available to all walkers from 6pm to 9pm daily; walk in an anti-clockwise direction and maintain social distancing.

LOTTO DRAWS / RESULTS

Cortown GAA: Friday 26th June - 1, 11, 12, 16; €20 winners - Jackie & Muireann Gilsenan, Michelle Farrell, Lauren Henry, Philly Tully, Aoife Rispin. Next weeks jackpot stands at €6700, you can play at https://cortowngaa.com/lotto/

Drumconrath GAA: Tuesday 23rd June - 8, 22, 23, 25; three numbers (€60) - Susan Byrne, Mary McKeever; play our lotto https://game.smartlotto.ie/game/play/63

Seneschalstown GAA: Monday 29th June - 5, 18, 19, 25; lucky dip - Mena Sheridan, Kate & Adam Brennan, Teresa Darby, Jim Quinn, Sadhbh Monaghan; next week's jackpot is €5,600.

RUGBY

Navan RFC: Thursday 9th July - 91st annual general meeting, 8pm by video conference on Zoom.

GAA FIXTURE FILE

FRIDAY 31st JULY (7.30PM)

Navan - Ratoath v Nobber, SFC.

Trim - Summerhill v Moynalvey, SFC.

Skryne - Donaghmore/Ashbourne v Navan O'Mahonys, SFC.

Cortown - Bective v Drumbaragh, IFC.

Carlanstown - Walterstown v Moylagh, IFC.

Donore - Kilbride v Drumconrath, JFC.

Kildalkey - Clonard v Carnaross, JFC.

Longwood - Ballivor v Boardsmill, JFC.

SATURDAY 1st AUGUST

Bective - Curraha v Wolfe Tones, SFC, 4.30pm.

Navan - Longwood v Meath Hill, IFC, 5.15pm; Na Fianna v Seneschalstown, SFC, 7pm.

Ashbourne - Dunboyne v Dunshaughlin, SFC, 7pm.

Drumconrath - St Colmcille's v Gaeil Colmcille, SFC, 6.30pm.

Walterstown - St Michael's v St Patrick's, IFC, 6.30pm.

Bohermeen - Dunderry v Kilmainham, IFC, 4pm.

Trim - Blackhall Gaels v Castletown, IFC, 4.30pm; Duleek/Bellewstown v Ballinabrackey, IFC, 6pm.

Nobber - Oldcastle v Syddan, IFC, 5.30pm.

Kilbride - Dunsany v St Mary's, JFC, 6.30pm.

Rathkenny - Slane v Cortown, JFC, 4.30pm.

Moynalty - Kilmainhamwood v St Brigid's, JFC, 4.30pm.

SUNDAY 2nd AUGUST

Navan - Simonstown v Skryne, SFC, 2pm; Trim v Rathkenny, IFC, 4pm.

Kilmainham - Ballinlough v Clann na nGael, IFC, 12pm.

Slane - St Vincent's v Moynalty, JFC, 12pm.

FRIDAY 7th AUGUST (7.30PM)

Navan - Kildalkey v Kiltale, SHC.

SATURDAY 8th AUGUST

Navan - Wolfe Tones v Dunderry, IHC, 5.15pm; Clann na nGael v Kilmessan, SHC, 7pm.

Kildalkey - Trim v Killyon, SHC, 7pm.

Trim - Na Fianna v Navan O'Mahonys, SHC, 5.15pm; Navan O'Mahonys v Na Fianna, JHC, 7pm.

SUNDAY 9th AUGUST (12PM)

Trim - Kilskyre/Moylagh v Donaghmore/Ashbourne, IHC, 2pm; Gaeil Colmcille v Rathmolyon, IHC, 4pm.

Longwood - Kildalkey v Trim, IHC.

Kilberry - Wolfe Tones v Trim, Junior 2 HC, 6pm.

FRIDAY 14th AUGUST (7PM)

Skryne - Seneschalstown v Donaghmore/Ashbourne, SFC.

Castletown - Nobber v Simonstown, SFC, 7.30pm.

Duleek - St Patrick's v Walterstown, IFC, 7.30pm.

Donore - Cortown v St Vincent's, JFC, 7.30pm.

Moynalty - St Brigid's/Kilmainham v St Ultan's, JFC, 7.30pm

SATURDAY 15th AUGUST

Skryne - Moynalvey v Curraha, SFC, 7pm.

Trim - Syddan v Ballinabrackey, IFC, 4.30pm; Navan O'Mahonys v Na Fianna, SFC, 6.30pm.

Seneschalstown - Dunshaughlin v St Colmcille's, SFC, 6.30pm.

Kilmainham - Rathkenny v Bective, IFC, 6pm.

Navan - Castletown v Dunderry, IFC, 4.30pm; Duleek/Bellewstown v Oldcastle, IFC, 6pm.

Nobber - Meath Hill v Ballinlough, IFC, 6pm.

Kilberry - Drumconrath v Dunsany, JFC, 6.30pm.

Summerhill - Ballivor v Clonard, JFC, 4.30pm.

Kildalkey - Carnaross v Boardsmill, JFC, 4.30pm.

Kilmainhamwood - Moynalty v Slane, JFC, 4.30pm.

SUNDAY 16th AUGUST

Navan - Wolfe Tones v Summerhill, SFC, 2pm; Gaeil Colmcille v Dunboyne, SFC, 3.45pm.

Dunshaughlin - Skryne v Ratoath, SFC, 2pm.

Bohermeen - Drumbaragh v Trim, IFC, 6pm.

Carnaross - Moylagh v St Michael's, IFC, 2pm.

Dunsany - Kilmainham v Blackhall Gaels, IFC, 2pm.

Clonard - Clann na nGael v Longwood, IFC, 6pm.

Ardcath - St Mary's v Kilbride, JFC, 12pm.

SATURDAY 22nd AUGUST

Navan - Drumree v WolfeTones/Dunderry, IHC, 4.30pm; Ratoath v Kildalkey/Kiltale, SHC, 6pm.

Trim - Boardsmill v Rathmolyon/Gaeil Colmcille, IHC, 4.30pm; Dunboyne v Na Fianna/Navan O'Mahonys, SHC, 6pm.

Kildalkey - Killyon v Kilskyre/Ashbourne, IHC, 4.30pm.

SUNDAY 23rd AUGUST

Rathmolyon - Longwood v Trim/Killyon, SHC, 3pm.

Trim - Blackhall Gaels v Clann na nGael/Kilmessan, SHC, 4.30pm.

Longwood - Kiltale v Kildalkey/Trim, IHC, 6pm.

Kiltale - Dunboyne v Rathmolyon, JHC, 12pm.

Dunshaughlin - Ratoath v Navan O'Mahonys/Na Fianna, JHC, 12pm.

Stamullen - St Patrick's v Ratoath, Junior 2 HC, 6pm.

Boardsmill - Boardsmill v Kildalkey, Junior 2 HC, 12pm.

Athboy - Clann na nGael v Drumree, Junior 2 HC, 12pm.

FRIDAY 28th AUGUST (7.30PM)

Skryne - Wolfe Tones v Moynalvey, SFC.

Ashbourne - Summerhill v Curraha, SFC.

Donore - St Vincent's v Slane, JFC.

Carlanstown - Cortown v Moynalty, JFC.

SATURDAY 29th AUGUST

Dunshaughlin - Navan O'Mahonys v Seneschalstown, SFC, 6pm;

Trim - Carnaross v Ballivor, JFC, 4pm; Na Fianna v Donaghmore/Ashbourne, SFC, 6pm.

Kilmainham/Cortown - Drumbaragh v Rathkenny, IFC, 5.30pm.

Clonard - Trim v Bective, IFC, 5.30pm.

Slane - St Patrick's v Moylagh, IFC, 4.30pm.

Drumconrath - Syddan v Duleek/Bellewstown, IFC, 6pm.

Navan - Walterstown v St Michael's, IFC, 4.30pm; Ballinabrackey v Oldcastle, IFC, 6pm.

Longwood - Boardsmill v Clonard, JFC, 4pm.

Moynalty - St Ultan's v Kilmainhamwood/St Brigid's, JFC, 6pm.

SUNDAY 30th AUGUST

Navan - Ratoath v Simonstown, SFC, 2.30pm; Kilbride v Dunsany, JFC, 4pm.

Seneschalstown - Skryne v Nobber, SFC, 2.30pm.

Walterstown - Dunshaughlin v Gaeil Colmcille, SFC, 3pm.

Stamullen - St Colmcille's v Dunboyne, SFC, 3pm.

Gibbstown - Kilmainham v Castletown, IFC, 2.30pm.

Summerhill - Blackhall Gaels v Dunderry, IFC, 2.30pm.

Bective - Meath Hill v Clann na nGael, IFC, 2pm.

Bohermeen - Ballinlough v Longwood, IFC, 2pm.

Rathkenny - St Mary's v Drumconrath, JFC, 4pm.

SAT 5th/ SUN 6th SEPT

Third round of hurling championships.

More from this Topic