COOKIES ON Meath Chronicle

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. We also use cookies to ensure we show you advertising that is relevant to you. If you continue without changing your settings, we'll assume that you are happy to receive all cookies on the Meath Chronicle website. However, if you would like to, you can change your cookie settings at any time by amending your browser settings.

ACCEPT

Local GAA fixture focus

Story by Conall Collier

Tuesday, 12th September, 2017 1:11pm

Local GAA fixture focus

Vincent Duff and the Headfortt Arms are backing Gaeil Colmcile for success.

Hurling and football fixtures will feature this weekend and next across the county - check out where your teams is playing and, more importantly, what are the stakes.

 

 

FRIDAY 15th SEPTEMBER (8PM)
Ashbourne
- Kiltale v Kildalkey, Div 2 HC final, 7.30pm, G Smith.- note new venue

Dunganny -  Wolfe Tones v Longwood, Junior D play-off.
 

Cortown - Moynalty v St Brigid's JFC relegation play-off, P Clarke- was switched to Ballinlough but now back in Cortown.

SATURDAY 16th SEPTEMBER (5PM)
Navan
- Navan O'Mahonys v Trim, JHC final, 1pm, S Gahan; Kildalkey v Dunboyne, SHC semi-final, 2.30pm; Kiltale v Kilmessan, SHC semi-final, 4pm, M Bartley.
Dunderry - Clann na nGael v Boardsmill, SHC relegation final, 1pm. 
Skryne - Duleek/Bellewstown v Blackhall Gaels, SFC relegation play-off, 5pm
SKRYNE- Ballinabrackey v Nobber, IFC preliminary quarter-final, 7pm (note change venue)
Skryne - Simonstown v Duleek / Bellewstown, Junior C quarter-final, 3.15pm.
Bective - Carnaross v Clonard, Junior D quarter-final.
Stamullen - St Vincent's v Slane, A FL Div 3 / 4 play-off.

SUNDAY 17th SEPTEMBER (11AM)
Athboy
- Kildalkey v Navan O'Mahonys, IHC semi-final, M Quinn.
Trim - Na Fianna v Kilskyre / Moylagh, IHC semi-final, K Jones. 
Kildalkey- Killyon v Wolfe Tones, Brendan Davis Cup semi-final, 10am.note change of venue to Kildalkey
Donore - Simonstown v Duleek /Bellewstown, Junior C quarter-final.

B FL
Div 4
- Curraha v Summerhill, H Whoriskey.

FRIDAY 22nd SEPTEMBER (8PM)
Ashbourne - Ratoath v Wolfe Tones, SFC quarter-final.

SAT 23rd SEPTEMBER (5PM)
Navan
- Kilbride v Gaeil Colmcille, Junior B final, 3.30pm; Walterstown v Dunderry, Corn na Boinne final.
Trim - Navan O’Mahonys v Na Fianna, SFC preliminary quarter-final, 4pm.
Ratoath - Curraha v Donaghmore/Ashbourne, IFC quarter-final.
Moynalty - Kilmainham v St Michael's, IFC quarter-final.
Boardsmill- Longwood v Ballivor, IFC relegation play-off.
Kildalkey - Moylagh v Clonard, JFC semi-final.
Dunshaughlin - Ratoath v Blackhall Gaels, Junior C semi-final, 3pm.
TBA - Simonstown or Duleek / Bellewstown v Oldcastle, Junior C semi-final, tba.
Seneschalstown - Castletown v Skryne, B FL Div 4 final, 4.30pm.

SUNDAY 24th SEPTEMBER (12PM)
Navan
- Meath Hill v Carnaross, JFC semi-final, 2.15pm; Simonstown v Dunboyne, SFC quarter-final, 4pm.
Trim - Moynalvey v Gaeil Colmcille, SFC quarter-final, 2pm.
Dunshaughlin - Duleek / Bellewstown or Blackhall Gaels v Skryne, SFC relegation play-off.
Ballinlough - Oldcastle v Trim, IFC quarter-final, 6.30pm.
TBA - Ballinlough v Ballinabrackey or Nobber, IFC quarter-final.
Castletown - Syddan v Bective, A FL Div 2 play-off.

Post a Comment

blog comments powered by Disqus

SHARE